Czy mam nadwagę?

„Czy mam nadwagę?” To pytanie zadaje sobie każdy kto o poranku stanie przed lustrem i zauważy, że być może jest go zbyt… dużo. Niektórzy się tym nie przejmują i pomimo nieustannego poszerzenia spodni lub wymiany rozmiarów na większe nadal nie potrafią sobie odmówić specjałów kuchni amerykańskiej, włoskiej lub tureckiej. Warto jednak zwrócić na to uwagę – nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych.

Nadwaga może doprowadzić nie tylko do spadku atrakcyjności fizycznej wśród przedstawicieli płci przeciwnej czy depresji związanej z niezmieszczeniem się w swoje ulubione spodnie czy sukienkę, ale do poważnych chorób z cukrzycą i chorobami serca na czele.

zdrowa-dieta

Jak sprawdzić czy jest mamy zbyt dużą masę?

Nic prostszego – wystarczy obliczyć swój wskaźnik BMI. Cóż to takiego? BMI to skrót od Body Mass Index, czyli po polsku indeks masy ciała. Za jego pomocą możemy w dość prosty sposób sprawdzić czy cierpimy na niedowagę (która też może mieć poważne konsekwencje zdrowotne), nadwagę, czy też może jesteśmy szczęściarzami i nasza waga jest prawidłowa.

Wskaźnik BMI

Wskaźnik BMI to wynik stosunku masy ciała do wzrostu. Oblicza się go dzieląc własną masę przez wzrost podniesiony do potęgi. Wykonując to działanie możemy otrzymać (w uproszczeniu) jeden z trzech wyników:
< 18, 5 – niedowaga 18, 5 – 24, 99 – waga prawidłowa > 25 – nadwaga

Należy pamiętać o tym, że wskaźnik BMI dotyczy tylko osób dorosłych, których proces dorastania został zakończony. Nie jest on też wolny od wad. Osoby zajmujące się kulturystyką nie powinny na niego zwracać uwagi ponieważ wskaźnik może u nich wskazywać skrajną nadwagę podczas gdy mogą mieć oni znikomy procent tkanki tłuszczowej w organizmie. Znacznie lepszym wskaźnikiem jest procentowy udział tkanki tłuszczowej w organizmie, który można sprawdzić u lekarza.

Zdrowa Wiola

Miłośniczka przyrody, propagatorka zdrowego stylu życia. Na co dzień pracuje jako weterynarz. Po pracy tworzy autorskie przepisy kulinarne.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kalkulator bmi
Witamy na stronie twoje-bmi.pl. Znajdziesz u nas kalkulator bmi, kalkulator kalorii, przepisy kulinarne i liczne porady dietetyczne. Kalkulator bmi będzie przydatny w ustaleniu prawidłowej masy ciała i stosunku wagi do wzrostu.