Nadwaga – jak sprawdzić czy ją mam?

Każdy człowiek raz na jakiś czas staje przed lustrem i widzi swoją sylwetkę. A to w przymierzalni, a to w domu czy na siłowni. Może się zdarzyć tak, że zauważymy, że jest nas za dużo. W tej sytuacji drugim wyznacznikiem jest waga, po którą sięgamy i widzimy, że wskaźnik lub ekran pokazuje wartość nieco wyższą niż wcześniej. Czy to już nadwaga? Otyłość? Czy też może jesteśmy przewrażliwieni i wszystko jest w porządku? No i najważniejsze – jak to sprawdzić?

Co to jest BMI?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Wystarczy obliczyć swoje BMI. Co to jest BMI? BMI to skrót od Body Mass Index, czyli po polsku – indeks masy ciała. Jest to wskaźnik powstały w wyniku podzielenia naszej masy przez wzrost podniesiony do kwadratu. W bardzo dużym uproszczeniu pokazuje nam czy mamy niedowagę, wagę prawidłową lub też mamy nadwagę.

BMI to wskaźnik bardzo prosty, którego możemy używać na co dzień. Specjaliści go nie stosują ponieważ nie zawsze jest on miarodajny, szczególnie w przypadku dzieci, których okres dorastania nadal trwa jak i osób, które zajmują się kulturystyką. Indeks w ich wypadku może dawać błędne wyniki. W klinikach stosuje się mierzenie poziomu tkanki tłuszczowej w organizmie. Zwykły Kowalski na ogół jednak nie jest specjalistą i nie chce wdawać się w szczegóły o kontaktach z lekarzami już nawet nie warto wspominać.

Jakie wyniki otrzymamy stosując indeks BMI?

< 18, 5 – niedowaga
18, 5 – 24, 99 – waga prawidłowa
> 25 – nadwaga

Dla przykładu – masa 85 kg, wzrost 1, 7 m. Wzrost podniesiony do potęgi da nam wynik 3, 13. Jeśli podzielimy masę przez 3, 13 otrzymamy wówczas wartość 27, 15 co oznacza nadwagę.

Są to wyniki bardzo uproszczone. Indeks BMI obejmuje też wyniki poszerzone, w których możemy zobaczyć wychodzenie czy stopień otyłości.

Czy BMI jest wiarygodne?

Indeks BMI nie jest doskonały i być może nie da stuprocentowo miarodajnych wyników, pozwala nam się jednak zorientować, czy nie przekroczyliśmy bariery prawidłowej wagi. O prawidłową masę ciała warto dbać nie tylko ze względów estetycznych. Cierpiąc na wychudzenie, niedowagę, nadwagę czy otyłość nie tylko ryzykujemy spadek atrakcyjności fizycznej u płci przeciwnej, ale też zdrowie. W przypadku nadmiernej wagi grożą nam bowiem choroby związane z sercem, układem krwionośnym i nie tylko. Ważne jest też samopoczucie i samoocena, które na nasze zdrowie wpływają.

W sytuacji, gdy nie jesteśmy pewni wyników BMI lub zauważyliśmy nieprawidłowości warto skontaktować się z lekarzem specjalistą, który pomoże nam określić poziom tkanki tłuszczowej w organizmie i dobrać ewentualną dietę.

Summary
Article Name
Nadwaga - jak sprawdzić czy ją mam?
Zdrowa Wiola

Miłośniczka przyrody, propagatorka zdrowego stylu życia. Na co dzień pracuje jako weterynarz. Po pracy tworzy autorskie przepisy kulinarne.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kalkulator bmi
Witamy na stronie twoje-bmi.pl. Znajdziesz u nas kalkulator bmi, kalkulator kalorii, przepisy kulinarne i liczne porady dietetyczne. Kalkulator bmi będzie przydatny w ustaleniu prawidłowej masy ciała i stosunku wagi do wzrostu.