Obliczanie indeksu bmi

Jeśli chcesz wiedzieć czy masz nadwagę lub czy jesteś narażony na choroby związane z nadwagą czy też niedowagą to rozwiązanie jest proste – oblicz swoje BMI! Co to takiego?

BMI to wskaźnik powstały w wyniku porównaniu wzrostu i masy ciała. BMI, czyli Body Mass Index (wskaźnik masy ciała) został opracowany po to by dorośli ludzie (i tylko dorośli) mogli sprawdzić czy mają prawidłową wagę. Należy pamiętać, że BMI dotyczy wyłącznie osób dorosłych, których okres dojrzewania się zakończył. Dla oceny dzieci stosuje się tzw. siatki centylowe.

Wskaźnik BMI pokazuje nam czy mamy niedowagę, wagę prawidłową, otyłość czy nadwagę. Na tej podstawie możemy ocenić ryzyko zachorowania na takie choroby jak cukrzyca, choroba niedokrwienna serca czy miażdżyca.

Jak obliczyć BMI? Nic prostszego. Wskaźnik BMI to wynik podzielenia naszej masy przez wzrost podniesiony do potęgi. Wg najprostszej klasyfikacji mogą nam wyjść trzy wyniki:
– < 28, 5 – niedowaga
– 18, 5-24, 99 – waga prawidłowa
– > 25 – nadwaga.

Wskaźnik BMI jest prostą metodą na ocenę swojego zdrowia, co nie do końca oznacza, że doskonałą. I tak osoby lubiące spędzać czas na siłowni mogą otrzymać wynik wskazujący na nadwagę, a tak naprawdę mogą być okazami zdrowia. Po za tym wyniki mogą oznaczać coś zupełnie innego dla określanych populacji, np. dany wynik wskaźnika BMI będzie oznaczał coś zupełnie innego dla Azjaty, a co innego dla Europejczyka.

Znacznie bardziej miarodajnym wskaźnikiem jest procentowa zawartość tłuszczu w organizmie.

Zdrowa Wiola

Miłośniczka przyrody, propagatorka zdrowego stylu życia. Na co dzień pracuje jako weterynarz. Po pracy tworzy autorskie przepisy kulinarne.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kalkulator bmi
Witamy na stronie twoje-bmi.pl. Znajdziesz u nas kalkulator bmi, kalkulator kalorii, przepisy kulinarne i liczne porady dietetyczne. Kalkulator bmi będzie przydatny w ustaleniu prawidłowej masy ciała i stosunku wagi do wzrostu.